O spoločnosti
O NÁS
Slovenská geologická spoločnosť je dobrovoľná spoločenská organizácia združujúca vedeckých, pedagogických odborných pracovníkov v širokom spektre geologických vied, študentov a neprofesionálnych záujemcov o geológiu. Poslaním spoločnosti je spájať odborníkov najrôznejších zameraní v geológii a rozvíjať ich odbornú, pedagogickú, praktickú a popularizačnú činnosť. Svojimi aktivitami geologická spoločnosť zasahuje do spoločenského života krajiny a na medzinárodných fórach reprezentuje geologické vedy našej krajiny v zahraničí.
Poslaním SGS je rozširovať nové poznatky z oblasti geológie, aktívne spolupracovať pri rozvoji geologických vied na Slovensku a prispievať k zvyšovaniu odbornej úrovne svojich členov. Za týmto účelom organizuje, často v spolupráci s ďalšími geologickými inštitúciami, národné a medzinárodné vedecké a odborné konferencie, semináre, prednášky, exkurzie a iné podujatia. V oblasti vied o Zemi organizuje vedecko-popularizačnú a výchovno-osvetovú činnosť medzi obyvateľstvom Slovenska. Integruje a propaguje výsledky vied o Zemi na domácich i medzinárodných fórach.
Spolupracuje so zahraničnými geologickými spoločnosťami a Medzinárodnou úniou geologických vied v angličtine v skratke IUGS. Od roku 1993 je členom Európskej asociácie geologických spoločností v angličtine v skratke EAGS. Zastupuje svojich členov i celú odbornú geologickú verejnosť v medzinárodných nevládnych organizáciách a v organizácii UNESCO a jeho agentúrach. Pre racionálne a efektívne plnenie svojho poslania zriaďuje svoje regionálne pobočky.
Pre lepšie zabezpečenie a koordinovanie práce SGS vytvára aj odborné skupiny, do ktorých sa členovia združujú podľa svojich záujmov a špecializácie. V súčasnosti v rámci SGS pracuje nasledujúcich 11 odborných skupín Slovenskej geologickej spoločnosti.
Slovenská geologická spoločnosť má dlhoročne veľmi dobré vzťahy s Českou geologickou spoločnosťou. Slovenská geologická spoločnosť spoluorganizovala s Českou geologickou spoločnosťou 27 československých geologických zjazdov. Po vzniku Slovenskej republiky organizovala Slovenská geologická spoločnosť na svojom území 4 geologické zjazdy, v roku 1995 bol geologický zjazd v Spišskej Novej Vsi, v roku 1997 bol geologický zjazd v Bratislave, v roku 2001 bol geologický zjazd v Banskej Štiavnici, v roku 2005 sa geologický zjazd sa konal na Medvedej hore pri Zemplínskej Šírave na východnom Slovensku.
Významným dátumom v novodobej histórii bol pre Slovenskú geologickú spoločnosť deň 19.9. 2007 v podhorskej obci Volary na Šumave v Českej republike sa dohodla spolu s Českou geologickou spoločnosťou o obnovení tradície spoločných geologických zjazdov počas konania 3. zjazdu Českej geologickej spoločnosti. Od toho času až do dnes (november 2021) sa konalo už 5 spoločných geologických kongresov. Prvý spoločný geologický kongres konal v roku 2009 v Bratislave v Slovenskej republike. Od druhého spoločného geologického kongresu sa dohodli na kodifikovanom názve „Otvorený geologický kongres“, zastrešujúc geologické aktivity rôznorodých geologických vedných odborov. Otvorený geologický kongres sa konal v roku 2011 na v Móninci, ktorý je časť mesta Sedlec-Prčice v Českej republike. Tretí spoločný „Otvorený geologický kongres“ sa konal v roku 2015 v Mikulove na okraji Pavlovských vrchov na Morave v Českej republike. Štvrtý spoločný „Otvorený geologický kongres“ sa konal v dňoch 14.6. až 17.6. 2017 vo Vysokých Tatrách v Novej Lesnej v Slovenskej republike. Piaty spoločný „Otvorený geologický kongres“ sa konal v dňoch 3.9. až 6.9. 2019 v Beroune, ktorý leží juhozápadne od Prahy v Českej republike.
Slovenská geologická spoločnosť vychádza z tradície svojich predchodcov Uhorskej geologickej spoločnosti, založenej v roku 1848 . Uhorská geologická spoločnosť vznikla v roku 1848 vo Vidinej na území súčasného Slovenska vďaka angažovanosti bratov Augustína a Františka Kubínyiovcov, Jána Pettka, Jozefa Marchana a Christiana A. von Zipsera.
Slovenská geologická spoločnosť si váži tradície predchodcu Československej spoločnosti pre
mineralógiu a geológiu, založenej v roku 1923 ku ktorej sa spoločne hlásime s
Českou geologickou spoločnosťou. Československa spoločnosť pre mineralógiu a geológiu bola
založená 14.1. 1923. Zasadnutia a
prednášky spoločnosti sa konali v posluchárni geológie v priestoroch
Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe. Zakladajúca schôdza slovenskej pobočky Československej spoločnosti pre mineralógiu a geológiu sa
konala dňa 17.2. 1955 na Fakulte geologicko-geografických vied Univerzity
Komenského v Bratislave, na ktorej s
úvodnou prednáškou vystúpil akademik R.
Kettner a bol zvolený slovenský výbor Československej spoločnosti pre
mineralógiu a geológiu. Za predsedu spoločnosti bol zvolený D. Andrusov, za podpredsedu Ľ. Ivan, za tajomníka
spoločnosti O. Fusán a členmi výboru spoločnosti boli R.
Lukáč, J. Šalát, J. Kamenický,
M. Maheľ a J. Seneš. Predsedom bratislavskej pobočky bol zvolený J.
Kamenický. Dňa 11.12. 1956 bola založená košická pobočka spoločnosti, ktorej prvým
predsedom bol J. Šalát. Dňa 16.5. 1960 bola
založená žilinská pobočka, ktorej predsedom bol A. Porubský.
Československa spoločnosť pre mineralógiu
a geológiu mala organizačný
poriadok kodifikovaný
Ministerstvom vnútra Československej
republiky podľa paragrafu 2 zákona
č.68/1951 Sb. dňa 26. októbra 1955. V tomto organizačnom poriadku v paragrafoch 24 až 27 sa
vymedzuje pôsobnosť orgánov spoločnosti na Slovensku, ktorými sú ako
uvádzal paragraf 24 a) slovenský zjazd spoločnosti, b) slovenský výbor
spoločnosti, c) predsedníctvo slovenského výboru spoločnosti. Slovenská pobočka
Československej spoločnosti pre
mineralógiu a geológiu pracovala pravidelne a aktívne až do 31.12. 1966 v zmysle
organizačného poriadku
Československej spoločnosti pre
mineralógiu a geológiu. Členovia slovenskej pobočky Československej spoločnosti pre mineralógiu a geológiu
využili možnosť sa začleniť do orgánov k sekcii Slovenskej akadémii vied a rozhodli
používať nový názov spoločnosti Slovenská geologická spoločnosť od dňa 1.1.1967.
Táto zmena bola schválená rozhodnutím Komisie pre organizáciu vedeckých
spoločností pri Slovenskej akadémie vied dňa 12.2. 1967. Stanovy Slovenskej
geologickej spoločnosti boli schválené Ministerstvom vnútra
SSR dňa 23.6. 1972, pod číslom VVS/1-269/1972.
Slovenská geologická spoločnosť nadväzujúc na tradície vzdáva vrelú úctu a srdečnú vďaku všetkým geológom, ktorí od 19. storočia až doteraz postupne zostavovali mozaiku geologického poznania územia Slovenska.